poniedziałek, 1 czerwca 2009

O czym warto pamiętać przed rozmową kwalifikacyjną?

Wysyłamy aplikację na interesujące nas stanowisko, a po kilku tygodniach odbieramy telefon i dowiadujemy się o zaproszeniu na rozmowę w sprawie pracy. Lepszego scenariusza nie można sobie wyobrazić - jesteśmy szczęśliwi, wypełnia nas wiara w siebie, optymizm i entuzjazm. Często jednak przed samym spotkaniem ogarnia nas poczucie dyskomfortu. Pamiętajmy, że optymistyczne nastawienie i właściwe przygotowanie do rozmowy znacznie podniesie naszą pewność siebie, a co się z tym wiąże - pozwoli zbudować pozytywną atmosferę na spotkaniu. Jak się przygotować? W pierwszej kolejności powróćmy do informacji, jakie zawarliśmy w życiorysie i liście motywacyjnym. Następnym krokiem powinna być ponowna analiza ogłoszenia. Zwróćmy szczególną uwagę na wymagane umiejętności i kwalifikacje. Pamiętajmy, że rozmowa kwalifikacyjna to nie przesłuchanie. Stwórzmy listę pytań dotyczących charakterystyki pracy, o którą się ubiegamy.
Im więcej informacji uda nam się zdobyć przed spotkaniem na temat potencjalnego pracodawcy - tym lepiej. Dzięki wiedzy na temat firmy bądź branży staniemy się bardziej wiarygodni, utwierdzimy w przekonaniu naszego rozmówcę, że nasza obecność na spotkaniu to nie przypadek. Skupmy się na takich aspektach jak:

Od kiedy firma istnieje na rynku, w jakich lokalizacjach ma swoje oddziały
Kim jest osoba, z którą będziemy się spotykać – jakie piastuje stanowisko, jaką pełni rolę w organizacji
Co stanowi główną ofertę lub produkt firmy
Jaką ma pozycję na rynku
Kim są jej konkurenci
Jaka jest struktura i strategia firmy
Ile zatrudnia osób

Równie ważne jest usystematyzowanie wiedzy o swoim doświadczeniu i profilu. Bez wahania powinniśmy wypowiedzieć się na temat pracy w poprzednich firmach, piastowanych stanowiskach, zakresu obowiązków, powodów zmiany pracy. Warto pomyśleć o tym, co zaliczylibyśmy do swoich osiągnięć i sukcesów.
Aby zminimalizować stres związany z konfrontacją z rekruterem, wyobraźmy sobie najtrudniejsze pytania, z jakimi możemy się spotkać. Korzystając z tego ćwiczenia unikniemy zaskoczenia podczas rozmowy i po raz kolejny mamy szansę wywrzeć dobre wrażenie na rozmówcy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz