poniedziałek, 25 lipca 2011

10 rzeczy, których nie powinno się pisać w CV

Trafiłem kiedyś na artykuł, w którym autorka wyszczególniła 10 rzeczy, których nie powinno się pisać w CV. Ciekawy i z większością się zgadzam. Wymieniam skrótowo po kolei rzeczy, których nie powinno umieszczać się w CV:

1. Nieistotne szczegóły z życia prywatnego.
2. Dawne prace z "okresu liceum".
3. Zdjęcie.
4. Oczekiwania finansowe.
5. Kłamstwa.
6. Tajne informacje z poprzednich miejsc pracy.
7. Informacje o zwolnieniu nas.
8. Nadęte słownictwo.
9. "Referencje dostępne na życzenie" i cel zawodowy.
10. Zbyt dużo informacji.

Z większością się zgadzam, a ta mniejszość?

2. Dawne prace z "okresu liceum"? Warto wpisywać każde doświadczenie, jeśli jest wartościowe w kontekście stanowiska, o które w danym momencie się ubiegamy. Jeśli jesteśmy już po studiach IT i zamierzamy ubiegać się o stanowisko programisty, a już w liceum zaczęliśmy programować (nawet jeśli to był Visual Basic czy Turbo Pascal), może to być doświadczenie cenne.
3. Zdjęcie. Umieszczać zdjęcie w CV czy nie? Co rekruter, to opinia... Ja jestem umiarkowanym zwolennikiem zdjęć w CV. "Umiarkowany" wiąże się tu z zastrzeżeniem, że zdjęcie musi być dobre, a przynajmniej przyzwoite. CV ze zdjęciem nie czyni kandydata tak bardzo anonimowego. Dzięki zdjęciu, gdy rekruter po jakimś czasie wraca do archiwalnych CV, jest w stanie szybciej skojarzyć danego kandydata. A co jeśli był to niezbyt dobry kandydat i skojarzenie go nie jest dla niego faktem pozytywnym? Cóż, wtedy faktycznie lepiej nie zamieszczać.
4. Nie zamieszczać oczekiwań finansowych? Może kilka procent kandydatów zamieszcza swoje oczekiwania finansowe w CV. Mi to, szczerze mówiąc, pomaga. Im pewnie też, gdyż otrzymują zapytania rekrutacyjne wyłącznie zbieżne finansowo z ich oczekiwaniami.
9. Cel zawodowy. Słusznie doprecyzowane jest w artykule, że w przypadku osób rozpoczynających karierę zawodową i tych, które planują zmianę czy modyfikację ścieżki zawodowej, napisanie o celu zawodowym jest jak najbardziej uprawnione.

_______

5 komentarzy:

 1. Moim zdaniem zamieszczanie zdjecia w CV jest niedopuszczalne. W kazdym razie nie praktykuje sie tego w wiekszosci krajow starej Unii. Podobnie sprawa dotyczy danych osobowych - podaje sie imie nazwisko i dane kontaktowe (telefon, mail, adres). Data urodzenie nie jest potrzebna (dyskryminacja ze wzgledu na wiek) Podobnie zdjecie, moze byc przejawem dyskryminacji ze wzgledu na plec, wyglad itd. Niestety w Polsce, ciagle pracodawcy bronia sie przed tak oczywistymi rzeczami.

  OdpowiedzUsuń
 2. "Referencje dostępne na życzenie" i cel zawodowy.

  Byłabym wdzięczna za sugestię, czym powyższe sformułowanie można zastąpić? Przesyłając skan dokumentu w załączniku? Czy pomijając kwestię referencji?

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy w dobrym tonie jest wpisanie w oczekiwaniach finansowych "Nie pracuję za darmo"?

  OdpowiedzUsuń
 4. ..W kazdym razie nie praktykuje sie tego w wiekszosci krajow starej Unii. Podobnie sprawa dotyczy danych osobowych - podaje sie imie nazwisko..... Podobnie zdjecie, moze byc przejawem dyskryminacji ze wzgledu na plec"

  BZDURA kompletna! Czyli nie mam zdjecia ale ma imie podane i tak nikt pozna jaka to plec? Jak przyjde na rozmowe to w kominiarce i bede modyfikowal glos zeby nie dalo sie poznac czy facet czy kobieta.... buhhhhaaaaa niezly BS.

  OdpowiedzUsuń
 5. ..W kazdym razie nie praktykuje sie tego w wiekszosci krajow starej Unii. Podobnie sprawa dotyczy danych osobowych - podaje sie imie nazwisko..... Podobnie zdjecie, moze byc przejawem dyskryminacji ze wzgledu na plec"

  BZDURA kompletna! Czyli nie mam zdjecia ale ma imie podane i tak nikt pozna jaka to plec? Jak przyjde na rozmowe to w kominiarce i bede modyfikowal glos zeby nie dalo sie poznac czy facet czy kobieta.... buhhhhaaaaa niezly BS.

  OdpowiedzUsuń