niedziela, 6 stycznia 2013

Co możesz wyrzucić z CV

Jednym z większych dylematów, przed jakim stoi osoba przygotowująca swoje CV jest ten, jak długie owo CV powinno być. Przyznam, że w CV, z którymi stykam się na co dzień, częściej jakichś informacji mi brakuje niż jest ich za dużo. (Zupełnie odrębną i bardzo istotną kwestią jest przejrzystość i czytelność zawartych informacji). Bywa jednak i tak, że twórca swojego CV chciał je uczynić zbyt bogatym. Niestety, "od przybytku głowa nie boli" nie jest przysłowiem, które należy brać sobie zbyt mocno do serca, tworząc resume.

W poniższym artykule z "portalu optymalizacyjnego" Lifehacker wymienione są te elementy wielu CV, które często - choć nie zawsze - są zbędne i ich obecność bardziej może aplikantowi zaszkodzić niż pomóc. Chyba z wszystkimi punktami mogę się zgodzić. Podoba mi się sposób, w jaki autor potraktował punkt "Umieszczanie w CV pracy, z której zostało się wyrzuconym", rozważając "za" i "przeciw" każdego rozwiązania (umieszczania takiej pracy w CV lub nie). Ostatecznie wypowiedział się za tym, by umieścić taki epizod w CV, za czym i ja bym się opowiedział, gdyż próba ukrycia czegokolwiek w CV, jeśli udaremniona, uderza w kandydata podwójnie.

"Referencje dostępne na życzenie" również uważam za wzmiankę zupełnie zbędną. Wiadomo bowiem, że jeśli rekruter czy potencjalny pracodawca życzenie takich referencji wyrazi, aplikujący powinien je dostarczyć (jeśli oczywiście zależy mu na pracy). Niektórzy kandydaci, aplikując, pisemne referencje przesyłają od razu, razem z CV. Nie jest to potrzebna fatyga. Osobiście niespecjalnie cenię pisemne referencje, gdyż "papier wszystko przyjmie" i nie raz byłem świadkiem pisania sobie referencji przez odchodzącą z pracy osobę samodzielnie (sic), referencji danych tylko później do podpisu i przystawienia pieczątki przez przełożonego.

Będąc w temacie zbędnych rzeczy w CV, spotkałem się ostatnio z aplikacją, w której kandydat wymienił w CV listę ok. piętnastu, wymienionych jedna pod drugą... książek. Lista ta widniała w specjalnie stworzonej w CV sekcji "Książki". Nie były to przy tym książki autorstwa tego aplikanta. Były to popularne pozycje z dziedziny inżynierii oprogramowania, takie, które na pewno warto przeczytać. Była też biografia Steve'a Jobsa, którą pewnie też warto przeczytać, gdyż czytać - generalnie - jest warto.


__________
obrazek z: mothermedia.com.au

3 komentarze:

 1. Przeczytałąm sobie elementy, których nie należy umieszczać w CV (z podanego przez Pana linka).
  Jest tam między innymi napisane, żeby skracać CV, poprzez nieumieszczanie poprzednich prac, które nie mają znaczenia dla pracy, którą chcemy otrzymać.
  Załóżmy, że pracowałam przez rok w zupełnie innej branży. Czy, jeśli nie umieszczę tego, nie będzie z drugiej strony "podejrzana" przerwa w zatrudnieniu? Z tego co można często przeczytać, przerwy są bardzo źle widziane przez rekruterów (swoją drogą też nie bardzo rozumiem dlaczego - nauczyciele na przykład mogą sobie wziąć roczny urlop na podreperowanie zdrowia;) czemu więc miałoby to być źle widziane w innych zawodach?)

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam,

  moim zdaniem, jedna praca w innej branży, spoza "głównego nurtu", w jakim toczy się czyjaś kariera, nie jest jeszcze problemem i można ją umieścić w CV. Autorowi tego zestawienia na Lifehacker chodziło raczej o sytuacje, w których ktoś naumieszczał w CV wiele różnych rzeczy (np. prac dodatkowych) niezwiązanych z głównym profilem aplikującego, co czyni CV niezrozumiałym.

  Luk w CV, sugerujących brak ciągłości zatrudnienia, faktycznie należy unikać, dlatego stojąc przed dylematem "stworzyć lukę w CV" vs. "umieścić pracę niezwiązaną z moim głównym profilem", szybko pozbawiłbym bym się dylematu.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety czasami kandydaci są bardzo przywiązani do niektórych prac, mimo że nie pasują one do profilu zawodowego i dla osoby trzeciej są tylko nieznaczącym episodem (np. 6 tygodniowa praktyka podczas studiów w życiorysie bankowca z blisko 6 letnim stażem pracy). Krytyczne spojrzenie i oddzielenie informacji istotnych od mniej ważnych i niepotrzebnych to niezbędna umiejętność przy tworzeniu CV.

  Polecamy Pana post w zbiorze najlepszych wpisów w polskiej blogosferze o tworzeniu CV, poszukiwaniu pracy, procesach aplikacyjnych,
  karierze i rekrutacji w styczniu 2013
  http://30257.cleverreach.de/m/5436099/

  OdpowiedzUsuń